O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Moja wypowiedź na stronie głównej AGH

Moja uczelnia, Akademia Górniczo Hutnicza, obchodzi aktualnie piękny jubileusz: trwa SETNY rok akademicki. Z tej okazji na stronie głównej AGH prezentowane są "Wspomnienia Profesorów AGH". Były prezentowane wspomnienia prof. Tadeusza Słomki, aktualnego rektora AGH, i wspomnienia prof. Mirosława Handke, rektora w latach 1993-1998.

Obecnie przyszła kolej na mnie.

Czy zastanawialiście się Państwo kiedyś, jak młody chłopak z małego miasteczka mógł zostać po latach rektorem wielkiej uczelni, na którą startował kiedyś z wielką tremą? Jeśli Was to interesuje, posłuchajcie mojej opowieści - bo właśnie to mi się przydarzyło.

Zapraszam Państwa serdecznie do posłuchania moich wspomnień. Opowiadam o tym, jak starałem się dostać na AGH, jak studiowałem, jak po ukończeniu studiów rozpocząłem pracę na uczelni i jakie ciekawe zdarzenia miały miejsce podczas tej pracy. Wydaje mi się, że tej gawędy miło się słucha, więc gorąco namawiam do skorzystania z niej w wolnej chwili.

Najlepiej skorzystać z linku prowadzącego wprost do nagrania mojej opowieści, bo ze strony głównej AGH zapowiedź tego nagrania zniknie już za kilka dni, ale pod wskazanym wyżej linkiem powinna przetrwać przez jakiś czas.

Miłego słuchania :-)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...