O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Znowu coś do posłuchania. Elektryzujące!

Anonsuję kolejną audycję radiową, w której próbuję na antenie Radia Kraków popularyzować kolejne zagadnienie związane z techniką. Tym razem opowiadam o rywalizacji dwóch genialnych wynalazców: Edisona i Tesli. Obaj dążyli do tego, żeby udostępnić ludziom energię elektryczną, ale Edison wierzył w prąd stały (oznaczany zwykle skrótem DC), natomiast Tesla lansował prąd zmienny (oznaczany AC).

Prąd stały ma liczne zalety, dlatego stosujemy go do dzisiaj na przykład w samochodach, a także w urządzeniach elektronicznych, na przykład w telefonach komórkowych. Ale gdy próbuje się go używać do przesyłania dużych ilości energii na duże odległości - to pojawiają się ogromne straty. Można je zmniejszać stosując grube kable - i tak postępował Edison elektryfikując najpierw Manhattan a potem inne miasta Ameryki.
Byłato jednak metoda kosztowna i mało skuteczna.


Natomiast prąd zmienny, którego zwolennikiem był Tesla, można przesyłać pod bardzo dużym napięciem, co radykalnie zmniejsza straty.
Dlatego ten właśnie rodzaj prądu jest dziś w naszych mieszkaniach, na ulicach i w fabrykach.

Więcej wiadomości i ciekawostek przedstawiam w pogadance radiowej, która będzie nadana w święto Bożego Ciała, czyli już w najbliższy czwartek, 31.05.2018, jak zawsze w ramach audycji "W kręgu nauki" czyli o godzinie 12:07.

Pogadankę te można także wysłuchać - jak to zwykle bywa z moimi wystąpieniami radiowymi - dowolnego dnia o dowolnej porze, bowiem jest ona dostępna tutaj.

Zapraszam i zachęcam. Temat jest prawdziwie elektryzujący!

Na marginesie przypominam, że w ramach audycji "W kręgu nauki" opowiadałem o wielu ciekawostkach naukowych, anonsując każdorazowo te pogadanki na tym blogu. I tak w każdej chwili można sobie posłuchać o inżynierii biomedycznej w Kosmosie , o głosowej komunikacji z komputerem, o sztucznej inteligencji, o rozrusznikach serca, o kierunkach rozwoju smartfonów, o kobiecie, która pomogła zdobyć Księżyc, o tajemniczej steganografii, o budowli, której zachodnie weście znajduje się na wschód od wejścia wschodniego i o wielu innych rzeczach. Wystarczy przejrzeć wstecz wpisy na tym blogu, a audycje radiowe na różne tematy same się pojawią :-)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...