O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Już w tę niedzielę mój wychowanek zabierze Was w Kosmos!

Dość często informuję na tym blogu o popularnonaukowych pogadankach w Radiu Kraków. Wcześniej zapraszałem do audycji, w których ja sam opowiadałem o różnych rzeczach. Teraz coraz częściej będę namawiał do słuchania audycji, w których o swoich fascynacjach naukowych i o swoich osiągnięciach opowiadać będą moi wychowankowie. Oczywiście ja zawsze uczestniczę w tych nagraniach i czasem wtrącam swoje "trzy grosze", ale głównie mówią ci, których kiedyś uczyłem, potem wspólnie prowadziliśmy badania naukowe - a teraz mają własne osiągnięcia, o których dowiaduję się z zachwytem.

We wpisie dodanym 29.04.2018 zapraszałem do wysłuchania audycji, w której o swoich badaniach związanych ze sztuczną inteligencją opowiadał mój były doktorant, a obecnie profesor AGH, Adrian Horzyk. Dzisiaj chcę Państwa zaprosić do kolejnej audycji w Radiu Kraków, w której obecny kierownik Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, ale wcześniej mój student, potem mój asystent, mój doktorant i wreszcie profesor w kierowanej przeze mnie Katedrze
prof. Piotr Augustyniak opowie o związkach między inżynierią biomedyczną a eksploracją Kosmosu.

Związki te istnieją, i to na wielu płaszczyznach! Wykaże to właśnie Piotr, który postanowił pokazać się na stronie Radia w takiej oto postaci:
Domyślam się, że tym dęciem w muszlę zwołuje posiedzenia naukowe naszej katedry, więc jako jego zdyscyplinowany podwładny muszę skończyć ten wpis i pospieszyć na zebranie. Ale wcześniej muszę oczywiście przekazać najważniejszą wiadomość:

Audycję o związkach inżynierii biomedycznej z Kosmosem będzie można wysłuchać w niedzielę, 20.05.2018 o godzinie 12:07 (w ramach cyklu "W kręgu nauki"). Jest ona jednak już teraz dostępna pod tym linkiem.

Zapraszam i zachęcam! Zobaczcie Państwo, jakich wychowanków się doczekałem :-)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...