O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Posłuchaj o tym, jak inżynieria biomedyczna reguluje bicie serca

Wiosna jest porą miłości, dlatego teraz często szybciej biją nam serca - i to jest piękne. Ale piękno trwa tylko wtedy, gdy bijące serce jest zdrowe. Gdy zaczyna szwankować, porzucamy marzenia i skupiamy się na tym, żeby nasze prawdziwe, żywe serce, pracujące jako niezwykle wydajna pompa - działało jak najsprawniej.

I w tym właśnie może nam pomóc technika. Źle bijące serce może wyregulować niewielki elektroniczny przyrząd - rozrusznik serca. O tym, czym on jest, jak działa i jakie problemy mogą się wiązać z jego użyciem opowiadam w audycji Radia Kraków, której będzie można wysłuchać w niedzielę, 29.04.2018 o godzinie 12:07.
Oczywiście nie musisz czekać do niedzieli, bo moja wypowiedź jest już teraz dostępna w Internecie właśnie tutaj. Zachęcam i zapraszam!

Na marginesie tego zaproszenia chcę wspomnieć o rzeczy znacznie ważniejszej. Otóż ratujący życie rozrusznik serca jest produktem inżynierii biomedycznej. Ta dziedzina wiedzy pozwala tworzyć i doskonalić aparaturę diagnostyczną (na przykład tomografy komputerowe)
aparaturę terapeutyczną (na przykład roboty chirurgiczne)
oraz protezy
i sztuczne narządy
W tym kontekście warto wiedzieć, że w ostatnim rankingu "Perspektyw" AGH uznano za najlepszą polską uczelnię kształcącą specjalistów inżynierii biomedycznej
Zachęcam i zapraszam do studiowania właśnie u nas, bo inżynieria biomedyczna to dziedzina, która sprawia, że lekarze będą mogli coraz sprawniej i coraz skuteczniej walczyć o życie i zdrowie chorych lub rannych ludzi.

A przecież nie wiesz, czy kiedyś nie będzie to walka o zdrowie i życie Twoje, lub Twoich najbliższych...
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...