O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Tydzień mózgu w Krakowie

Od poniedziałku 12.03.2018 rusza w Krakowie (podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce i w całej Europie) tak zwany "Tydzień mózgu". Jest to rokrocznie organizowana impreza, której celem jest popularyzowanie wiedzy o mózgu - najbardziej fascynującym i najbardziej tajemniczym systemie biologicznym.

W Krakowie wszystkie wykłady (oczywiście popularnonaukowe) odbywać się będą w Audytorium Maximum UJ i będą się zaczynały każdego dnia o godzinie 17:00.

Przez wiele lat pierwszy wykład w każdym kolejnym "Tygodniu Mózgu" wygłaszał prof. Jerzy Vetulani, neurobiolog, wybitny uczony i niezrównany popularyzator nauki.

Niestety, profesor prawie dokładnie rok temu padł ofiarą wypadku samochodowego i po miesiącu walki o życie zmarł w dniu 06.04.2017. Jak można łatwo wyczytać na pokazanym wyżej plakacie, tegoroczny "Tydzień Mózgu" poświęcony jest Jego pamięci.

Niestety, inne informacje na temat programu tegorocznego "Tygodnia Mózgu" wyczytać trudno.

Koncepcja plastyczna plakatu miała zapewne (w zamyśle grafika) nawiązywać do krętych form pofałdowania kory mózgowej, co było pomysłem ciekawym, ale niepraktycznym. Odczytanie z plakatu informacji o tym, kto, kiedy i na jaki temat wygłasza wykład - jest naprawdę niewygodne i trudne.

Dlatego "wypreparowałem" z plakatu "zwój mózgowy", który zawiera informację o moim wykładzie - i pokazuję go poniżej.
Zapraszam Państwa na ten wykład, który odbędzie się w poniedziałek 12.03.2018 godzinie 17:00 w Audytorium Maximum UJ. Jestem naprawdę zaszczycony, że właśnie mój wykład otworzy tegoroczny "Tydzień mózgu", więc gorąco zachęcam do jego wysłuchania!

Jeśli ktoś z Państwa nie zdoła (z różnych powodów) przyjść na wykład - to korzystając z tego łącznika może zapoznać się z jego treścią udostępnioną w serwisie Academie.edu. Na osoby, które skorzystają z łącznika czeka "premia" w postaci poprzedzającego właściwy wykład krótkiego wspomnienia o wywiadzie, jakiego 18 lat temu udzieliłem na temat naukowej wiedzy o mózgu. Moim partnerem w tym wywiadzie był wspomniany wyżej prof. Vetulani, którego pamięci poświęcony jest cały tegoroczny "Tydzień Mózgu".


Namawiam też Państwa do skorzystania ze wszystkich wykładów "Tygodnia Mózgu" - aż do niedzieli (18.03.2018) włącznie. Szczegóły można znaleźć tutaj. Obok wspomnianego już cyklu wykładów w Audytorium Maximum warto będzie skorzystać z faktu, że dniu 17 Marca 2018 dookoła Krakowskich Plant kursował będzie NEUROBIOLOGICZNY AUTOBUS, w którym naukowcy z Instytutu Farmakologii PAN popularyzować będą wiedzę o mózgu i zagadnienia neuronauki. "Rozkład jazdy" tego autobusu jest także podany tutaj.. Warto skorzystać z wymienionych propozycji, bo można się będzie w krótkim czasie wiele dowiedzieć o mózgu - wspaniałym narządzie, który wszyscy posiadają, a niektórzy nawet czasem używają :-)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...