O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Tajemnice piramidy Cheopsa i innych podziemnych tworów

Lokalizacja najważniejszych elementów w wnętrzu piramidy Cheopsa
Lokalizacja najważniejszych elementów w wnętrzu piramidy Cheopsa
Trwają jeszcze Święta Bożego Narodzenia, ale nasze myśli coraz częściej biegną już ku następnej okazji do świętowania. Przed nami bowiem Nowy Rok!

Życzę Państwu, żeby był to dla Was rok szczęśliwy i pomyślny. W Sylwestra przywitamy go - jak zwykle - z radością, i - jak zawsze! - z nadzieją. Zanim jednak o godzinie 12 w nocy wystrzelą korki szampana i kolorowe fajerwerki - o godzinie 12 w południe możecie Państwo w Sylwestra wysłuchać mojej pogadanki w Radiu Kraków na temat odkrycia, które z pewnością można nazwać największą sensacją naukową 2017 roku. Tak wygląda strona anonsująca tę pogadankę:
a za pomocą tego linku można jej wysłuchać w dowolnej chwili, nawet natychmiast.

A wysłuchać warto, bo opowiadam nie tylko o tym, jak wykryto tajemniczą pustkę w piramidzie Cheopsa, ale także o tym, jak za pomocą georadaru można wykrywać różne obiekty ukryte pod ziemią: Czasem są to skrzynie ze skarbami (to niestety rzadziej :-) ) często pozostałości dawnych budowli (co interesuje archeologów), czasem uszkodzenia wałów powodziowych (co zapewnia nam bezpieczeństwo), a także ukryte pod ziemią zwłoki (co jest przydatne w pracy policji). O zasadzie działania georadaru pisałem w tym wpisie na tym blogu, a o niebezpieczeństwach, których możemy uniknąć korzystając z georadaru, można przeczytać tutaj.

Zapraszam do poczytania i posłuchania i na koniec raz jeszcze życzę wszystkim SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...