O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Inauguracja Uniwersytetu Otwartego AGH

W najbliższą sobotę (14.10.2017) Uniwersytet Otwarty (UO) AGH zainauguruje kolejny, już 29 rok popularnonaukowych wykładów, które od roku prowadzone są w dwóch równoległych strumieniach: typowych wykładów UO kierowanych do wszystkich zainteresowanych (chociaż w praktyce najczęściej korzystają z tych wykładów seniorzy) - oraz wykładów i innych zajęć (laboratoria!) adresowanych do młodzieży szkół średnich.

Inauguracja jest jednak wspólna, więc mamy nadzieję, że odwiedzą nas w sobotę zarówno młodzi, jak i bardziej dojrzali słuchacze UO. Jak wynika z plakatu przedstawionego wyżej, podczas inauguracji odbędą się dwa wykłady plenarne oraz występ zespołu pieśni i tańca AGH "Krakus" imienia Wiesława Białowąsa.

Mój wykład przedstawiać będzie Tadeusza Kościuszkę jako inżyniera. W końcu na AGH kształcimy właśnie inżynierów! Wybrałem ten temat nieprzypadkowo: wykład odbywa się w dniu 14.10.2017, a nazajutrz, 15.10.2017, przypada dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, więc mam nadzieję, że Jego duch będzie nam towarzyszył - tak, jak to przedstawiono na plakacie :-)

Mój wykład nawiązuje do przeszłości, natomiast drugi wykład, który przedstawi Dyrektor Centrum Energetyki AGH, prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, dotyczyć będzie najbardziej istotnych problemów współczesności i przyszłości - bo energetyka jest tą dziedziną techniki i gospodarki, od której w największym stopniu zależy funkcjonowanie współczesnych społeczeństw i przyszłość cywilizacji na Ziemi.


Zapraszam wszystkich i namawiam do przyjścia

Będzie ciekawie!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...