O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Wystawa w Bibliotece Głównej AGH

Na tym blogu głównie popularyzuję wiedzę, ale dzielę się też czasem z moimi Czytelnikami informacjami dotyczącymi miłych dla mnie wydarzeń. Ostatnio zachęcałem Państwa do obejrzenia krótkich filmów dokumentujących spotkanie pod nazwą "Kod Mistrzów", które miało miejsce w Teatrze Groteska. Zachęcam do tego ponownie, bo statystyka YouTube pokazuje, że na razie z tego zaproszenia skorzystało niewiele osób, a filmiki są naprawdę fajne :-)

Odpowiedni łącznik do tych filmików jest tutaj.

Dzisiaj natomiast chcę Państwa zaprosić na wystawę, którą zorganizowała Biblioteka Główna AGH. Powyżej jest oficjalne zaproszenie na otwarcie tej wystawy. Zwracam uwagę, że wydarzenie to będzie miało miejsce dopiero w następny poniedziałek, 18.09.2017, więc jest jeszcze dużo czasu, żeby się przygotować do ewentualnego uczestnictwa. Dodam, że poza otwarciem samej ekspozycji dla gości przewidziany jest drobny poczęstunek (to dla ciała) oraz moje krótkie wystąpienie zatytułowane "AGH i ja" (to dla ducha).

Za zorganizowanie wystawy dziękuję najserdeczniej Dyrektorowi Biblioteki Głównej AGH, Pani mgr Ewie Lankosz oraz całemu personelowi Biblioteki, zaangażowanemu w jej stworzenie i promocję.

Czytelnicy mojego blogu są szczególnie mile widziani jako goście :-) więc proszę rozważyć możliwość osobistego uczestnictwa, a także namówić swoich krewnych i przyjaciół!
Trwa ładowanie komentarzy...