O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Festiwal Tańców Dworskich

Coś takiego jest możliwe chyba jedynie w Krakowie!

Dzisiaj w Willi Decjusza (o której wielokrotnie wspominałem na tym blogu) odbędzie się inauguracja osiemnastego (!) już Festiwalu Tańców Dworskich. Organizatorem Festiwalu jest Miejska Instytucja Kultury w Krakowie mająca nazwę Balet Dworski "Cracovia Danza", a Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest Pani Romana Agnel - skądinąd członek Zarządu Stowarzyszenia Willi Decjusza, któremu mam przyjemność przewodniczyć.

Zachęcam Państwa do uczestniczenia w tym Festiwalu - między innymi po to, żeby urodą tańca dworskiego w Krakowie zetrzeć niesmak, jaki wszyscy odczuwamy po obserwacji "tańców dworskich", które ostatnio miały miejsce w Stolicy. Tegoroczny Festiwal Tańców Dworskich będzie miał temat przewodni "Na Dalekim Wschodzie". Podczas Festiwalu wystąpią:

- Jang Tae Yun oraz tancerki Chum-Sarang Arts Academy – koreański taniec z wachlarzami
- Alaknanda Bose z zespołem Sanskriti – indyjski taniec kathak i bharatanatyam
- Małgorzata Matuszewska - taniec flamenco
- i wiele innych.

Najciekawsze pokazy będą miały miejsce w dniach 5 i 6 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie, o czym informuje poniższe zaproszenie:
Namawiam i zapraszam!
Trwa ładowanie komentarzy...