Jak odbudować uszkodzony narząd? Przy pomocy rusztowania!

Schemat postępowania w inżynierii tkankowej
Schemat postępowania w inżynierii tkankowej Rysunek opracowano dla tego blogu na podstawie http://biomaterialy.blogspot.com/2016/03/inzynieria-materiaowa-medycyna.html
Choroby niestety stale nam towarzyszą. Nie bez kozery wymieniając życzenia noworoczne słyszeliśmy i wypowiadaliśmy mantrę: "Życzę Ci zdrowia, bo to najważniejsze". I rzeczywiście, to JEST najważniejsze. Ale niestety mimo szczerych życzeń pochodzących od życzliwych nam ludzi - choroby stale nas atakują, a ich skutkiem bywa niekiedy uszkodzenie takiego czy innego narządu. Podobne skutki miewają także różne przytrafiające się ludziom wypadki. W efekcie cierpimy na ubytki kości, miąższu wątroby, mięśnia sercowego - i wiele innych. Gdy do leczenia uszkodzonego narządu nie wystarczą same pigułki, gdy nawet chirurgia też nie daje sobie rady - ratunek może przynieść inżynieria tkankowa.

Sposób postępowania przy stosowaniu inżynierii tkankowej pokazuje rysunek u góry. Z ciała chorego człowieka (choroba zaznaczona jest czerwonym krzyżykiem na sylwetce pacjenta) pobiera się niewielka próbkę wybranej tkanki (patrz punkt 1 na rysunku). Robi się to metodą biopsji (nakłucia igłą z otworem), więc nie jest to dla pacjenta szczególnie uciążliwe. Potem z pobranej tkanki wydobywa się potrzebne komórki 2, które się następnie hoduje w specjalnych płynach odżywczych 3 i rozmnaża 4, żeby mieć ich wystarczająco dużo. Te komórki, wstawione do ubytku w chorym narządzie mogą go odbudować. Ale powstaje pytanie, jak je tam umieścić?I w tym momencie możemy pomyśleć o tytułowych rusztowaniach, które pomagają odbudować uszkodzone części narządów. Takie rusztowania 5 nazywane skafoldami (od ang. scaffold, co oznacza rusztowanie) można wytworzyć z nanorurek węglowych, z polimerów i z wielu innych biodegradowalnych materiałów. Jest to w ogólnym przypadku skomplikowany wytwór nowoczesnej inżynierii materiałowej, tworzący przestrzenną siatkę, w której poprzez odpowiednią stymulację biochemiczną i mechaniczną osadza się wyhodowane komórki 6, wytwarzając w ten sposób żądany biomateriał. Z biomateriału tego można uformować potrzebną "łatkę" dla chorego narządu, ponieważ dzięki skafoldowi można mu nadać dowolny kształt. Następnie, po implantacji 7 w organizmie pacjenta, komórki z "łatki" współpracują z komórkami naprawianego narządu i odbudowują uszkodzoną tkankę, zaś skafold po spełnieniu swojej podporowej roli zostaje rozpuszczony (bo jest biodegradowalny) i usunięty z organizmu. Pacjent jest teraz wyleczony, co symbolizuje zielony ptaszek po lewej stronie symbolicznej sylwetki pacjenta.

Ciekawe, prawda? Oto na naszych oczach rodzi się i rozwija medycyna regeneracyjna, bardzo ważna dla przyszłych pokoleń lekarzy i pacjentów!

Jeśli kogoś z Państwa zaciekawiłem tym tematem, to informuję, że w najbliższą niedzielę (22.01.2017) po hejnale, czyli około 12:07, w Radiu Kraków będzie można wysłuchać mojej pogadanki na ten temat. Jeśli jednak ktoś ma inne plany na niedzielne południe, to może posłuchać tej audycji dowolnego dnia o dowolnej porze wykorzystując ten link. Zapraszam!
Trwa ładowanie komentarzy...