O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Ważne wydarzenie naukowe 2017 roku - XX jubileuszowa Konferencja Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej

Moje wpisy na tym blogu dość często dotykają zagadnień biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, bo tą dziedziną nauki głównie się zajmuję naukowo, a także tego głównie nauczam studentów i doktorantów.

Dlatego dołączając do piszących tu autorów zamieściłem we wrześniu 2013 roku wpis: Jestem biocybernetykiem – ale czym właściwie jest biocybernetyka? Potem napisałem trochę przewrotny tekst Biocybernetyka czyli tam i z powrotem oraz inny prowokacyjny tekst Biocybernetyka jako „wytrych” pasujący do wielu drzwi. Wszystkie te teksty zostaly zamieszczone we wrześniu 2013 roku, więc już "dojrzały" - jak dobre wino :-)

Potem pisywałem liczne dalsze teksty, które nie zawierały wprawdzie tej nazwy w tytule, ale merytorycznie nawiązywały do biocybernetyki. Na przykład Pierwszy elektroniczny model mózgu, Jak powstał pierwszy elektroniczny pies?, Komputerowe modelowanie rodziny pszczelej - i wiele innych.

Być może kogoś te wpisy zainteresowały uprawianą przeze mnie dziedziną wiedzy?

Jeśli tak, to zachęcam i zapraszam do tego, by zainteresować się XX jubileuszową Konferencją Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Warto zainteresować się nią samemu i warto też powiadomić o niej wszystkich znajomych sympatyków biocybernetyki! Skrócone zaproszenie na tą konferencję prezentuję poniżej. Można w nim między innymi przeczytać, jak zacne instytucje są zaangażowane w jej organizację!
Pełne informacje na temat tej Konferencji znajdują się tutaj.


Jeśli możecie, to roześlijcie tę informację możliwie jak najszerzej - i do zobaczenia na Konferencji! :-)
Trwa ładowanie komentarzy...