Moralność robota?

http://guardianlv.com/wp-content/uploads/2014/01/ces5.jpg
Do tej pory budując roboty musieliśmy dbać o to, żeby były silne, szybkie i precyzyjne. Takie wymagania wiązały się z funkcjami robotów, które miały pracować przy taśmie produkcyjnej. Te same wymagania stawiamy także dzisiaj robotom wykorzystywanym do prac w przemyśle, w transporcie, w magazynach i w wielu innych miejscach.

Ale to nie wszystko! Roboty przyszłości będą bowiem musiały być dodatkowo wyposażone w moralność.Sztuczną, ale skuteczną!

W jednym z moich wcześniejszych wpisów wspominałem tu o niemoralności ludzi zatruwających swoją podłością, swoimi kompleksami i swoją nienawiścią coraz ważniejszy obszar komunikacyjny, jakim jest Internet. Nowoczesna technika wiąże się jednak z moralnością nie tylko w tym zakresie. Okazuje się, że wpuszczenie robotów do naszych domów (o czym pisałem tutaj) stworzy nowe problemy, których nie da się rozwiązać nawet najbardziej wyrafinowanymi metodami programowania czy optymalizacji. Roboty domowe będą musiały mieć pewien zakres samodzielności, a korzystanie z tej samodzielności związane będzie z koniecznością wyposażenia ich dodatkowo także w moralność.

O tym, czym będzie moralność robota, do czego może służyć, jak ją zbudować i jak wykorzystywać - dowiecie się Państwo z mojej kolejnej pogadanki radiowej. Można posłuchać od zaraz.

Zapraszam!
Trwa ładowanie komentarzy...