O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Pogoda płata nam różne figle - posłuchajmy więc o tym, jak można nią sterować

Tegoroczna zima obfituje w niespodzianki. Raz jest nienaturalnie ciepło, raz chwyta mróz mimo braku śniegu, innym razem sypie śnieg, ale mrozu nie ma i spadający śnieg zamiast otulić świat białą puchową kołderką - zamienia się w mokrą papkę, w której grzęzną stopy i ślizgają się koła. Więc narzekamy na pogodę i mówimy z tęsknotą: Kiedy wreszcie nauka znajdzie sposób na to, żeby można było przyrodą swobodnie sterować i mieć pogodę "na zamówienie" - dokładnie taką, jaką byśmy chcieli mieć w danej chwili?

Pogoda płata nam różne figle - posłuchajmy więc o tym, czy można nią sterować i jak można nią kierować? A posłuchać o tym można na antenie Radia Kraków, gdzie moja pogadanka na ten temat będzie emitowana w ramach cyklicznej audycji "W kręgu Nauki" w niedzielę, 24.01.2016, jak zawsze zaraz po hejnale, o godzinie 12:05.

Jeśli jednak ktoś chciałby o tym posłuchać wcześniej - tu wystarczy kliknąć tutaj i można tego posłuchać w dowolnym momencie.

Serdecznie Państwa zapraszam!
Trwa ładowanie komentarzy...