Popularnie o nauce i technice dla małych dzieci

Dzieci zadają mnóstwo pytań. To cieszy - bo widać, że mądrzeją. Ale to martwi, gdy nie potrafimy na te pytania odpowiedzieć. Jeśli pytania dotyczą spraw codziennych: domu, rodziny, miasta, szkoły - zwykle sobie radzimy. Gdy zaczynają zbliżać się do spraw naukowych - tracimy rezon. Natomiast gdy dotyczą praw przyrody albo fizycznych zasad działania wyposażenia technicznego naszych mieszkań - bywamy naprawdę w kłopocie. Wszystkich, którzy napotykają takie kłopoty zapraszam do zapoznania się z dwiema książeczkami, które wydał Dział Informacji i Promocji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

AGH to wielka uczelnia, ale na zasadzie, że właśnie duzi powinni robić dużo dla małych - władze tej Uczelni jakiś czas temu postanowiły przyczynić się do technicznej edukacji najmłodszych i uruchomiły serwis AGH Junior. W serwisie tym pracownicy Uczelni pisywali różne popularne teksty przeznaczone dla dzieci i mające pomagać tym dzieciom w orientacji w świecie, który jest obecnie coraz mocniej nasycony techniką.Pisywałem i ja różne teksty do tego serwisu, o czym kiedyś zamieściłem dość obszerny wpis w tym blogu - zachęcam, żeby tam też zajrzeć.

Jednak mimo wszystkich zalet prezentacji internetowych w kontaktach z dziećmi bardzo przydają się tradycyjne książki, drukowane na papierze, nadające się do tego, żeby coś po nich pisać kredkami, możliwe do czytania na wycieczce albo w wannie... Tradycyjna książka z ładnymi obrazkami to jest to, co się zdecydowanie lubi!

Miło jest mi więc zakomunikować Państwu, że moje - jak to określono - "Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki" zostały wydane przez Dział Promocji AGH w postaci dwóch bardzo sympatycznych książeczek. Pierwsza z nich
zawiera opowiastki o tym, jak są zbudowane i jak działają urządzenia, które nam na co dzień towarzyszą w domu, ale nad działaniem których zwykle się nie zastanawiamy. Zaskoczeni pytaniem dziecka na przykład "Dlaczego w lodówce jest tak zimno?" mamy zwykle kłopot z szybkim znalezieniem prawidłowej odpowiedzi. Tymczasem w pokazanej książeczce można znaleźć odpowiedź na to pytanie - w formie bajeczki o tym, jak rezolutna dziesięciolatka Asia usiłuje to wytłumaczyć swojemu pieskowi, jamnikowi o imieniu Ralf.

Poza wymienionym pytaniem o lodówkę, w książeczce znaleźć można odpowiedzi na inne ważne pytania:

- Co się świeci w lampce?
- Jak działa telefon (stacjonarny)?
- Jak działa kaloryfer?
- Skąd się bierze woda w kranie?
- Co tak brzydko pachnie?
- Jak odkurzacz pomaga sprzątać?

Każdej bajeczce towarzyszą pytania pozwalające czytającemu sprawdzić, czy poprawnie wszystko zrozumiał, a także opisy prostych doświadczeń, które dziecko może samo wykonać, żeby wiedzę teoretyczną powiązać z praktyką.

Dział Informacji i Promocji AGH wydał także drugą książeczkę mojego autorstwa
w której na podobnej zasadzie objaśniane są podstawowe prawa fizyki, z którymi dziecko się styka, a nie zawsze je rozumie. Co gorsza, nie każdy rodzic to rozumie i bywa często w kłopotach, gdy trzeba szybko odpowiedzieć na pytania:

- Dlaczego rower ma dwa koła?
- Czemu pociągi jeżdżą po żelaznych torach?
- Jak działają noworoczne fajerwerki?
- Czy piec musi oddychać?
- Dlaczego rower się nie przewraca?
- Czemu pralka czasem skacze?

A właśnie odpowiedzi na takie pytania znaleźć można w tej książeczce. Oczywiście znowu w formie bajeczek, pytań kontrolnych i propozycji doświadczeń do samodzielnego wykonania.

Wielką zaletą obu książek są prześliczne rysunki wykonane przez Panią Ingę Widlińską. Nie mogę ich tu pokazać (prawa autorskie!), ale dla mnie są one zachwycające!

Gorąco Państwu te obie książeczki polecam, przypominając, że zbliża się Dzień Dziecka :-) .

Informacje na temat możliwości nabycia książek pojawią się wkrótce na stronie AGH Junior.
Trwa ładowanie komentarzy...